Quform v2 - en to uk_UA translation catalogue (609 entries)

en: Holy See (Vatican City State)
uk_UA: Святий Престол (Держава-місто Ватикан)

en: Honduras
uk_UA: Гондурас

en: Hong Kong
uk_UA: Гонконг

en: Hungary
uk_UA: Угорщина

en: Iceland
uk_UA: Ісландія

en: India
uk_UA: Індія

en: Indonesia
uk_UA: Індонезія

en: Iran (Islamic Republic Of)
uk_UA: Іран

en: Iraq
uk_UA: Ірак

en: Ireland
uk_UA: Ірландія

en: Israel
uk_UA: Ізраїль

en: Italy
uk_UA: Італія

en: Jamaica
uk_UA: Ямайка

en: Japan
uk_UA: Японія

en: Jordan
uk_UA: Йорданія

en: Kazakhstan
uk_UA: Казахстан

en: Kenya
uk_UA: Кенія

en: Kiribati
uk_UA: Кірібаті

en: Korea, Democratic People's Republic Of
uk_UA: Корейська Народно-Демократична Республіка

en: Korea, Republic Of
uk_UA: Північна Корея

en: Kuwait
uk_UA: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk_UA: Киргизія

en: Lao People's Democratic Republic
uk_UA: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Latvia
uk_UA: Латвія

en: Lebanon
uk_UA: Ліван

en: Lesotho
uk_UA: Лесото

en: Liberia
uk_UA: Ліберія

en: Libyan Arab Jamahiriya
uk_UA: Лівійської Арабської Джамагирії

en: Liechtenstein
uk_UA: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk_UA: Литва

en: Luxembourg
uk_UA: Люксембург

en: Macau
uk_UA: Макао

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
uk_UA: Македонія

en: Madagascar
uk_UA: Мадагаскар

en: Malawi
uk_UA: Малаві

en: Malaysia
uk_UA: Малайзія

en: Maldives
uk_UA: Мальдіви

en: Mali
uk_UA: Малі

en: Malta
uk_UA: Мальта

en: Marshall Islands
uk_UA: Маршаллові острови

en: Martinique
uk_UA: Мартініка

en: Mauritania
uk_UA: Мавританія

en: Mauritius
uk_UA: Маврикій

en: Mayotte
uk_UA: Майотта

en: Mexico
uk_UA: Мексика

en: Micronesia, Federated States Of
uk_UA: Мікронезія

en: Moldova, Republic Of
uk_UA: Молдова

en: Monaco
uk_UA: Монако

en: Mongolia
uk_UA: Монголія

en: Montserrat
uk_UA: Монтсеррат

en: Morocco
uk_UA: Морокко

en: Mozambique
uk_UA: Мозамбік

en: Myanmar
uk_UA: М'янма

en: Namibia
uk_UA: Намібія

en: Nauru
uk_UA: Науру

en: Nepal
uk_UA: Непал

en: Netherlands
uk_UA: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk_UA: Нідерландські Антильські острови

en: New Caledonia
uk_UA: Нова Каледонія

en: New Zealand
uk_UA: Нова Зеландія

en: Nicaragua
uk_UA: Нікарагуа

en: Niger
uk_UA: Нігер

en: Nigeria
uk_UA: Нігерія

en: Niue
uk_UA: Ніуе

en: Norfolk Island
uk_UA: Острів Норфолк

en: Northern Mariana Islands
uk_UA: Острови Північної Маріани

en: Norway
uk_UA: Норвегія

en: Oman
uk_UA: Оман

en: Pakistan
uk_UA: Пакистан

en: Palau
uk_UA: Палау

en: Panama
uk_UA: Панама

en: Papua New Guinea
uk_UA: Папуа-Нова Гвінея

en: Paraguay
uk_UA: Парагвай

en: Peru
uk_UA: Перу

en: Philippines
uk_UA: Філіппіни

en: Pitcairn
uk_UA: Піткерн

en: Poland
uk_UA: Польща

en: Portugal
uk_UA: Португалія

en: Puerto Rico
uk_UA: Пуерто-Ріко

en: Qatar
uk_UA: Катар

en: Reunion
uk_UA: Реюньйон

en: Romania
uk_UA: Румунія

en: Russian Federation
uk_UA: Російська Федерація

en: Rwanda
uk_UA: Руанда

en: Saint Kitts And Nevis
uk_UA: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk_UA: Свята Люція

en: Saint Vincent And The Grenadines
uk_UA: Сент-Вінсент і Гренадіни

en: Samoa
uk_UA: Самоа

en: San Marino
uk_UA: Сан-Маріно

en: Sao Tome And Principe
uk_UA: Сан-Томе і Прінсіпі

en: Saudi Arabia
uk_UA: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk_UA: Сенегал

en: Seychelles
uk_UA: Сейшельські острови

en: Sierra Leone
uk_UA: Сьєрра-Леоне

en: Singapore
uk_UA: Сінгапур

en: Slovakia (Slovak Republic)
uk_UA: Словаччина (Словацька Республіка)

en: Slovenia
uk_UA: Словенія

en: Solomon Islands
uk_UA: Соломонові Острови

en: Somalia
uk_UA: Сомалі

en: South Africa
uk_UA: ПАР

en: South Georgia, South Sandwich Islands
uk_UA: Південна Джорджія, Південних Сандвічевих островів

en: Spain
uk_UA: Іспанія

en: Sri Lanka
uk_UA: Шрі Ланка

en: St. Helena
uk_UA: острів Святої Єлени

en: St. Pierre And Miquelon
uk_UA: Святий П'єр і Мікелон

en: Sudan
uk_UA: Судан

en: Suriname
uk_UA: Сурінам

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
uk_UA: Шпіцберген і Ян-Майєн

en: Swaziland
uk_UA: Свазіленд

en: Sweden
uk_UA: Швеція

en: Switzerland
uk_UA: Швейцарія

en: Syrian Arab Republic
uk_UA: Сирійської Арабської Республіки

en: Taiwan
uk_UA: Тайвань

en: Tajikistan
uk_UA: Таджикистан

en: Tanzania, United Republic Of
uk_UA: Танзанія, Об'єднана Республіка

en: Thailand
uk_UA: Таїланд

en: Togo
uk_UA: Того

en: Tokelau
uk_UA: Токелау

en: Tonga
uk_UA: Тонга

en: Trinidad And Tobago
uk_UA: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk_UA: Туніс

en: Turkey
uk_UA: Туреччина

en: Turkmenistan
uk_UA: Туркменістан

en: Turks And Caicos Islands
uk_UA: Острови Теркс і Кайкос

en: Tuvalu
uk_UA: Тувалу

en: Uganda
uk_UA: Уганда

en: Ukraine
uk_UA: Україна

en: United Arab Emirates
uk_UA: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk_UA: Британія

en: United States
uk_UA: Сполучені Штати

en: United States Minor Outlying Islands
uk_UA: Сполучені Штати Америки Зовнішні малі острови

en: Uruguay
uk_UA: Уругвай

en: Uzbekistan
uk_UA: Узбекистан

en: Vanuatu
uk_UA: Вануату

en: Venezuela
uk_UA: Венесуела

en: Vietnam
uk_UA: В'єтнам

en: Virgin Islands (British)
uk_UA: Віргінські острови (Британські)

en: Virgin Islands (U.S.)
uk_UA: Віргінські острови (США)

en: Wallis And Futuna Islands
uk_UA: Уолліс і Футуна

en: Western Sahara
uk_UA: Західна Сахара

en: Yemen
uk_UA: Ємен

en: Yugoslavia
uk_UA: Югославія

en: Zambia
uk_UA: Замбія

en: Zimbabwe
uk_UA: Зімбабве

en: January
uk_UA: Січень

en: February
uk_UA: Лютий

en: March
uk_UA: Березень

en: April
uk_UA: Квітень

en: May
uk_UA: Травень

en: June
uk_UA: Червень

en: July
uk_UA: Липень

en: August
uk_UA: Серпень

en: September
uk_UA: Вересень

en: October
uk_UA: Жовтень

en: November
uk_UA: Листопад

en: December
uk_UA: Грудень

en: File Upload
uk_UA: Файл

en: Hidden
uk_UA: Приховане поле

en: Page
uk_UA: Страниця

en: Group
uk_UA: Група

en: Outer wrapper
uk_UA: Зовнішня границя

en: Inner wrapper
uk_UA: Внутрішня границя

en: Description
uk_UA: Примітка

en: Options outer wrapper
uk_UA: Зовнішня границя перемикачів

en: Option wrapper
uk_UA: Границя елемента

en: Option label
uk_UA: Мітка перемикача

en: Group wrapper
uk_UA: Границя групы

en: Group title
uk_UA: Заголовок групи

en: Group description
uk_UA: Примітка групи

en: Group elements wrapper
uk_UA: Границя елементів в групі

en: Submit button outer wrapper
uk_UA: Зовнішня границя кнопки Надіслати

en: Submit button
uk_UA: Кнопка Надіслати

en: Submit button text
uk_UA: Текст кнопки відправки

[ctx: the outermost HTML wrapper around the form]
en: Form outer wrapper
uk_UA: Зовнішня границя форми

[ctx: the inner HTML wrapper around the form]
en: Form inner wrapper
uk_UA: Внутрішня границя форми

en: Success message
uk_UA: Повідомлення при відправці

en: Form title
uk_UA: Заголовок форми

en: Form description
uk_UA: Примітка форми

[ctx: the HTML wrapper around the form elements]
en: Form elements wrapper
uk_UA: Границя групи елементів

[ctx: outermost wrapping HTML element around an element]
en: Element outer wrapper
uk_UA: Зовнішня границя елемента

en: Element label
uk_UA: Мітка елемента

[ctx: the inner HTML wrapper around the element]
en: Element inner wrapper
uk_UA: Внутрішня границя елемента

en: Element description
uk_UA: Примітка елемента

en: Option labels
uk_UA: Мітки параметрів

en: Removes any non-alphabet characters
uk_UA: Видалити все крім літер

en: Removes any non-alphabet characters and non-digits
uk_UA: Видалити все крім цифр і букв

en: Removes any non-digits
uk_UA: Видалити все крім цифр

en: Removes any HTML tags
uk_UA: Видалити будь-який HTML

en: Removes white space from the start and end
uk_UA: Видалити пробіли на початку і наприкінці

en: Removes characters matching the given regular expression
uk_UA: Видалити символи відповідно до цього регулярного виразу

en: Checks that the value contains only alphabet characters
uk_UA: Перевірити, чи містить значення тільки літери

en: Checks that the value contains only digits
uk_UA: Перевірити, чи містить значення тільки цифри

en: Checks that the value is a valid email address
uk_UA: Перевірити, чи є значення правильною адресою email

en: Checks that the value is numerically greater than the given minimum
uk_UA: Перевірити, чи більше значення, ніж зазначений мінімум

en: Checks that the value is identical to the given token
uk_UA: Перевірити, чи дорівнює значення вказаному Вами

en: Checks that the value is numerically less than the given maximum
uk_UA: Перевірити, чи менше значення, ніж зазначений максимум

en: Checks that the length of the value is between the given maximum and minimum
uk_UA: Перевірити, чи потрапляє довжина рядка в проміжок між заданими значеннями

en: Checks that the value matches the given regular expression
uk_UA: Перевірити, чи співпадає значення з даним регулярним виразом

en: Duplicate
uk_UA: Копія

en: Name (optional)
uk_UA: Ім'я (опційно):

en: Insert variable...
uk_UA: Додати змінну...

en: Your message has been sent, thanks.
uk_UA: Ваше повідомлення було надіслано, дякуємо.

en: Entry ID
uk_UA: ID запису

en: General
uk_UA: Основні

en: Form URL
uk_UA: Посилання на форму

en: Referring URL
uk_UA: Реферальне посилання

en: Date
uk_UA: Дата

en: Time
uk_UA: Врем'я

en: Default
uk_UA: За замовчуванням

en: Background color
uk_UA: Колір фону

en: Border color
uk_UA: Колір границі

en: Text color
uk_UA: Колір тексту

en: Hide
uk_UA: Приховати

en: Option 1
uk_UA: Варіант 1

en: Option 2
uk_UA: Варіант 2

en: Option 3
uk_UA: Варіант 3

en: Email address
uk_UA: Email адреса

[ctx: for a file to upload]
en: Browse...
uk_UA: Обзор...

en: This field should be left blank
uk_UA: Це поле повинно бути порожнім

en: Name
uk_UA: Ім'я

en: Password
uk_UA: Пароль

en: Send
uk_UA: Надіслати

en: IP address
uk_UA: IP-адреса

en: All
uk_UA: Всі

en: Unread
uk_UA: Непрочитані

note: translators: %s: the search term
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
uk_UA: Результат пошуку для запиту  &#8220;%s&#8221;

en: Search results
uk_UA: Результати пошуку

en: Active columns
uk_UA: Активні колонки

en: Inactive columns
uk_UA: Неактивні колонки

en: View this entry
uk_UA: Подивитися запис

en: View
uk_UA: Перегляд

en: Mark as read
uk_UA: Відзначити як прочитане

en: Mark as unread
uk_UA: Відзначити як непрочитане

en: No entries found.
uk_UA: Нема даних.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: Form imported successfully, %1$sedit the form%2$s
uk_UA: Форма імпортована, %1$sредагувати%2$s

en: Active
uk_UA: Активна

en: Inactive
uk_UA: Вимкнена

en: Deactivate
uk_UA: Вимкнути

en: Activate
uk_UA: Ввімкнути

en: Yes
uk_UA: Так

en: No
uk_UA: Ні

en: Edit this form
uk_UA: Редагувати форму

en: License key successfully verified
uk_UA: Ліцензія успішна перевірена

en: Invalid license key
uk_UA: Невірний ключ

en: You are using the latest version.
uk_UA: Встановлена остання версія.

en: Only alphabet characters are allowed
uk_UA: Дозволені тільки літери

en: Only alphanumeric characters are allowed
uk_UA: Дозволені тільки букви і цифри

en: The value does not match
uk_UA: Значення не збігаються

en: Only digits are allowed
uk_UA: Дозволені тільки цифри

en: This value is a duplicate of a previously submitted form
uk_UA: Дане значення вже надіслано

en: File exceeds the maximum allowed file size
uk_UA: Файл перевищує максимальний розмір завантаження

en: File type is not allowed
uk_UA: Недозволений тип файлу

en: File is not an uploaded file
uk_UA: Файл не завантажений

en: File was only partially uploaded
uk_UA: Файл завантажений частково

en: No file was uploaded
uk_UA: Файл не завантажено

en: Missing a temporary folder
uk_UA: Не знайдена тимчасова папка

en: Failed to write file to disk
uk_UA: Помилка запису

en: File upload stopped by extension
uk_UA: Завантаження зупинено через заборонене розширення

en: Unknown upload error
uk_UA: Невідома помилка

en: An error occurred, please try again
uk_UA: Виникла помилка при перевірці ліцензії, спробуйте ще раз

en: Invalid value given
uk_UA: Помилка в значенні

en: Redirect to another page
uk_UA: Редирект на іншу сторінку

en: Message
uk_UA: Повідомлення

en: Message position
uk_UA: Позиція повідомлення

en: Above the form
uk_UA: Над формою

en: Below the form
uk_UA: Під формою

en: Message timeout
uk_UA: Час відображення

en: Logic rules
uk_UA: Правила

en: Unique ID
uk_UA: ID

en: View entries
uk_UA: Перегляд записів

en: Labels
uk_UA: Мітки

en: Advanced
uk_UA: Просунуті

en: Translations
uk_UA: Свій переклад

en: These are the choices that the user will be able to choose from.
uk_UA: Це список для вибору користувача

en: Options
uk_UA: Параметри

en: Customize values
uk_UA: Задати значення

en: Add bulk options
uk_UA: Завантажити з шаблону

en: Title
uk_UA: Заголовок

en: Required
uk_UA: Обов'язкове

en: Theme
uk_UA: Тема

en: Inline
uk_UA: В лінію

en: Language
uk_UA: Мова

en: Number of columns
uk_UA: Кількість колонок

en: Options layout
uk_UA: Список опцій

en: One option per line
uk_UA: Одна опція на рядок

en: Number of characters
uk_UA: Кількість символів

en: Font
uk_UA: Шрифт

en: The font size for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
uk_UA: Розмір шрифту для кожного символу буде обраний випадковим чином з мін. / макс. значень.

en: Minimum font size
uk_UA: Мінімальний розмір літер

en: Maximum font size
uk_UA: Максимальний розмір літер

en: The angle for each character will be randomly chosen between the minimum and maximum.
uk_UA: Поворот кожного символу буде обраний випадково з мін. / макс. значень.

en: Minimum letter rotation (degrees)
uk_UA: Мінімальний кут повороту (град.)

en: Maximum letter rotation (degrees)
uk_UA: Максимальний кут повороту (град.)

en: Group style
uk_UA: Стиль групи

en: Plain
uk_UA: Звичайний

en: Bordered
uk_UA: Обведено

en: Plain groups have no additional styling. Bordered groups have a border and padding.
uk_UA: Прості групи не мають додаткових стилів. Групам з бордюром можна задати настройки границі і відступу.

en: CSS styles
uk_UA: CSS стилі

en: Add a style
uk_UA: Додати стиль CSS

en: Admin label
uk_UA: Мітка адміна

en: Tooltip text
uk_UA: Текст підказки

en: Tooltip trigger
uk_UA: Тип підказок

en: Choose what the user will be interacting with to show the tooltip.
uk_UA: Виберіть джерело підказки користувачам (саме поле або іконка допомоги біля нього)

en: Tooltip event
uk_UA: Подія для підказки

en: Hover
uk_UA: При наведенні

en: Click
uk_UA: Клік

en: Choose the event that will trigger the tooltip to show.
uk_UA: Виберіть подію для відображення підказок.

en: Label width
uk_UA: Ширина мітки

en: Enable conditional logic
uk_UA: Увімкнути перевірку умов

en: Dynamic default value
uk_UA: Динамічне значення за замовчуванням

en: Parameter name
uk_UA: Ім'я параметра

en: Maximum length
uk_UA: Максимальна довжина

en: Allowed file extensions
uk_UA: Дозволені типи файлів

en: Maximum allowed file size
uk_UA: Максимальний розмір файлу

en: Enter the maximum size of a file in MB.
uk_UA: Введіть максимальний розмір файлу в MB.

en: Important information
uk_UA: Важлива інформація

en: Save uploaded files to the server
uk_UA: Зберігати файли на сервері

en: the current year
uk_UA: поточний рік

en: the current month
uk_UA: поточний місяць

en: the current day
uk_UA: поточний день

en: Path to save uploaded files
uk_UA: Шлях збереження файлів

en: The path to save the files inside the WordPress uploads directory.
uk_UA:  Шлях збереження файлів у бібліотеці Wordpress.

en: Locale
uk_UA: Локалізація

en: Filters
uk_UA: Фільтри

en: Validators
uk_UA: Валідатори

en: the submitted value
uk_UA: введене значення

en: the maximum allowed length
uk_UA: максимально можлива довжина

en: the length of the submitted value
uk_UA: довжина введеного значення

en: the filename
uk_UA: назва файлу

en: Save
uk_UA: Зберегти

en: Submitted form data
uk_UA: Отримані дані

en: Additional information
uk_UA: Додаткова інформація

en: None
uk_UA: Ні

en: Show empty fields
uk_UA: Показати пусті поля

en: If checked, any spaces or tabs will not be stripped
uk_UA: Якщо зазначено, всі пробіли і символи табуляції не будуть видалятися

en: Allow whitespace
uk_UA: Дозволити пробіли

en: Pattern
uk_UA: Маска

en: Enter allowable tags, one after the other, for example:
uk_UA: Введіть дозволені теги, один за іншим, наприклад:

en: Allowable tags
uk_UA: Дозволені теги

en: Standard form
uk_UA: Стандартна форма

en: Style
uk_UA: Стиль

en: Database
uk_UA: База даних

en: The description that will show below the form title.
uk_UA: Примітка відображається під заголовком форми.

en: Use Ajax
uk_UA: Використовувати Ajax

en: Save submitted form data
uk_UA: Зберігати відправлені дані

en: Enable honeypot CAPTCHA
uk_UA: Включити CAPTCHA

en: Conditional logic animation
uk_UA: Анімація при виконанні правил

en: Global
uk_UA: Глобальні

en: Tooltips
uk_UA: Підказки

en: Global CSS Styles
uk_UA: Глобальні стилі CSS

en: Label text color
uk_UA: Колір мітки

en: Required indicator text
uk_UA: Повідомлення для обов'язкових полів

en: What's a tooltip? You're looking at one.
uk_UA: Ви бачите одну з підказок зараз.

en: Enable tooltips
uk_UA: Увімкнути підказки

en: If enabled, when the user hovers over an element with tooltip text set, a tooltip will appear.
uk_UA: Якщо включені, то при наведенні курсору на елемент, з'являтиметься підказка.

en: Trigger
uk_UA: Джерело

en: Event
uk_UA: Подія

en: Tooltip style
uk_UA: Стиль підказок

en: Hover me for preview
uk_UA: Наведіть для перегляду

en: Dark
uk_UA: Темний

en: Cream
uk_UA: Кремовий

en: Light
uk_UA: Світлий

en: Red
uk_UA: Червоний

en: Green
uk_UA: Зелений

en: Blue
uk_UA: Блакитний

en: Custom class
uk_UA: Свій клас

en: Tip position
uk_UA: Позиція підказки

en: left center
uk_UA: зліва по центру

en: left top
uk_UA: лівий верхній кут

en: top left
uk_UA: зверху зліва

en: top center
uk_UA: зверху по центру

en: top right
uk_UA: зверху праворуч

en: right top
uk_UA: правий верхній кут

en: right center
uk_UA: праворуч по центру

en: right bottom
uk_UA: праворуч знизу

en: bottom right
uk_UA: правий нижній кут

en: bottom center
uk_UA: внизу по центру

en: bottom left
uk_UA: лівий нижній кут

en: left bottom
uk_UA: зліва внизу

en: center
uk_UA: по центру

en: Position on input
uk_UA: Позиція на елементі

en: CSS3 Shadow
uk_UA: CSS3 Тінь

en: CSS3 Rounded Corners
uk_UA: CSS3 Закруглені кути

en: Custom database settings (MySQL)
uk_UA: Користувальницькі налаштування бази даних (MySQL)

en: Use WordPress database
uk_UA: Використовувати базу даних WordPress

en: Username
uk_UA: Логін

en: What to save
uk_UA: Що зберігати

en: You are not currently saving any submitted form values.
uk_UA: Ви не зберігаєте дані форм на даний момент.

en: Click a category on the left hand side to insert predefined options. You can edit the options on the right hand side or enter your own options, one per line.
uk_UA: Виберіть потрібну категорію зліва, щоб використати стандартний шаблон. Ви можете правити значення з шаблону у правому вікні або створити власний шаблон.

en: Existing Options
uk_UA: Шаблони

en: Overwrite existing options
uk_UA: Оновити налаштування

en: Removes any existing options before adding
uk_UA: Видалити всі налаштування перед додаванням

en: Add options
uk_UA: Завантажити

en: Cancel
uk_UA: Відмінити

en: e.g. Contact form
uk_UA: наприклад, Контакт

en: Plain text
uk_UA: Простий текст

en: Send the form data to different email addresses depending on the submitted form values.
uk_UA: Надіслати дані форми на іншу адресу в залежності від введених значень.

en: Conditional recipients
uk_UA: Одержувачі з умовою

en: "From" address
uk_UA: Email адреса "Від"

en: Product license
uk_UA: Ліцензія продукту

en: License status
uk_UA: Статус ліцензії

en: Enter license key
uk_UA: Введіть ключ ліцензії

en: Verify
uk_UA: Перевірити

note: translators: %s: the current plugin version
en: You are using version %s
uk_UA: Ваша версія скрипта %s

en: Server compatibility
uk_UA: Сумісність з сервером

en: Make money and support Quform!
uk_UA: Зароби з Quform!

en: Display a referral link
uk_UA: Відображати реферальне посилання

en: Referral link text
uk_UA: Текст реферального посилання

en: Select a form to export entries from
uk_UA: Оберіть з якої форми потрібно експортувати записи.

en: Choose which fields to export
uk_UA: Оберіть поля для експорту

en: Date range (optional)
uk_UA: Інтервал дат (опційно)

en: From
uk_UA: Від

en: Download
uk_UA: Завантажити

en: Select a form to export
uk_UA: Оберіть форму для експорту

en: Export
uk_UA: Експорт

en: Form export data
uk_UA: Дані для екпорту

en: Click inside the box to select all text
uk_UA: Натисніть, щоб виділити увесь текст

en: Import form data
uk_UA: Імпорт даних форми

en: Import
uk_UA: Імпорт

en: If checked, any spaces or tabs are allowed
uk_UA: Якщо включено, то пробіли і табуляція - дозволені

en: Minimum
uk_UA: Минімум

en: Minimum length
uk_UA: Мінімальна довжина

en: Maximum
uk_UA: Максимум

en: the minimum allowed value
uk_UA: мінімальне значення

en: the token
uk_UA: маркер

en: the maximum allowed value
uk_UA: максимальне значення

note: Description of the plugin
en: The Quform form builder makes it easy to build forms in WordPress.
uk_UA: Quform form builder - легко зробити форму у WordPress

en: Please select a form first
uk_UA: Оберіть форму

en: Insert a form
uk_UA: Вставити форму

en: Select a form
uk_UA: Оберіть форму

en: Popup form
uk_UA: Форма у вспливаючому вікні

en: Insert
uk_UA: Вставити

en: If you are having trouble inserting the form, copy and paste the code below into the page content.
uk_UA: Якщо у вас виникають проблеми з установкою форми на сторінку, скопіюйте код нижче та додайте його до контенту.

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag
en: No forms found, %1$sclick here to create one%2$s.
uk_UA: Форм не знайдено, %1$sстворити%2$s.

en: Forms
uk_UA: Форми

en: Add New
uk_UA: Створити

en: Entries
uk_UA: Дані

en: Settings
uk_UA: Параметри

en: Help
uk_UA: Допомога

en: Preview
uk_UA: Перегляд

en: Form
uk_UA: Форма

en: Export Entries
uk_UA: Експорт форм

en: Export Form
uk_UA: Експортувати форму

en: Are you sure you want to delete this entry? All data for this entry will be lost and this cannot be undone.
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити цей запис? Всі налаштування і елементи будуть безповоротньо втрачені.

en: Are you sure you want to delete these entries? All data for these entries will be lost and this cannot be undone.
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити ці записи? Всі налаштування і елементи будуть безповоротньо втрачені.

en: Edit Form
uk_UA: Редагувати

en: Add to website
uk_UA: Додати на сайт

note: translators: %1$s: open link tag, %2$s: close link tag, %3$s: open purchase link tag, %4$s: close purchase link tag
en: You are using an unlicensed version. Please %1$senter your license key%2$s or %3$spurchase a license key%4$s.
uk_UA: Ви використовуєте неліцензійну версію. Будь ласка, %1$sвведіть код ліцензії%2$s або спочатку %3$sсплатіть за нього%4$s, зоб отримати свій код.

en: Are you sure you want to delete this form? All saved settings, elements and entries for this form will be lost and this cannot be undone.
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити цю форму? Всі налаштування і елементи будуть безповоротньо втрачені.

en: Are you sure you want to delete these forms? All saved settings, elements and entries for these forms will be lost and this cannot be undone.
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити ці форми? Всі налаштування і елементи будуть безповоротньо втрачені.

en: Sorry, the form preview could not be loaded.
uk_UA: Вибачте, попередній перегляд недоступний

en: Please wait, verification in progress
uk_UA: Зачекайте, йде перевірка

en: PHP Version
uk_UA: Версія PHP

en: MySQL Version
uk_UA: Версія MySQL

en: WordPress Version
uk_UA: Версія WordPress

en: GD Image Library
uk_UA: GD image library

en: Available
uk_UA: Доступно

en: Unavailable
uk_UA: Недоступно

en: FreeType Library
uk_UA: Бібліотека FreeType

en: Temporary Directory
uk_UA: Тимчасова папка

en: The plugin requires PHP version 5.2 or later.
uk_UA: Для роботи плагіна потрібен PHP 5.2 чи новіше

en: The plugin requires MySQL version 5 or later.
uk_UA: Плагін потребує  версію MySQL 5+.

en: Export entries
uk_UA: Експорт форм

en: Export form
uk_UA: Експорт форми

en: Import form
uk_UA: Імпорт форми

en: This field is required
uk_UA: Дане поле обов'язково

en: Invalid email address
uk_UA: Невірна Email адреса

en: Create a new form
uk_UA: Створити форму

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Form saved
uk_UA: Форма збережена

en: Error saving the form
uk_UA: Помилка збереження форми

en: Inherit
uk_UA: Успадковувати

en: Field
uk_UA: Поле

en: Above
uk_UA: Згори

en: Left
uk_UA: Зліва

en: Inside
uk_UA: Всередині

en: This is an example tooltip!
uk_UA: Це приклад підказки!

[ctx: delete]
en: Remove
uk_UA: Видалити

en: is
uk_UA: є

en: is not
uk_UA: не є

en: You have unsaved changes.
uk_UA: У незбережені зміни.

en: Untitled
uk_UA: Без заголовка

en: Please select
uk_UA: Оберіть

en: Display a message
uk_UA: Показати повідомлення

en: Redirect to
uk_UA: Перенаправити

en: Label
uk_UA: Мітка

en: Value
uk_UA: Значення

en: Default value
uk_UA: Значення за замовчуванням

en: Countries
uk_UA: Країни

en: Continents
uk_UA: Континенты

en: Africa
uk_UA: Афріка

en: Antarctica
uk_UA: Антарктида

en: Asia
uk_UA: Азія

en: Australia
uk_UA: Австралія

en: Europe
uk_UA: Європа

en: North America
uk_UA: Північна Америка

en: South America
uk_UA: Південна Америка

en: Gender
uk_UA: Стать

en: Male
uk_UA: Чоловіча

en: Female
uk_UA: Жіноча

en: Age
uk_UA: Вік

en: Marital Status
uk_UA: Сімейний стан

en: Single
uk_UA: Не одружений (не заміжня)

en: Married
uk_UA: Одружений / Заміжня

en: Divorced
uk_UA: Розлучений (а)

en: Widowed
uk_UA: Вдова / Вдівець

en: Income
uk_UA: Вхідні

en: Days
uk_UA: Дні

en: Monday
uk_UA: Понеділок

en: Tuesday
uk_UA: Вівторок

en: Wednesday
uk_UA: Середа

en: Thursday
uk_UA: Четвер

en: Friday
uk_UA: П'ятниця

en: Saturday
uk_UA: Субота

en: Sunday
uk_UA: Неділя

en: Months
uk_UA: Місяці

en: Afghanistan
uk_UA: Афганістан

en: Albania
uk_UA: Албанія

en: Algeria
uk_UA: Алжир

en: American Samoa
uk_UA: Американське Самоа

en: Andorra
uk_UA: Андорра

en: Angola
uk_UA: Ангола

en: Anguilla
uk_UA: Ангілья

en: Antigua And Barbuda
uk_UA: Антигуа і Барбуда

en: Argentina
uk_UA: Аргентина

en: Armenia
uk_UA: Вірменія

en: Aruba
uk_UA: Аруба

en: Austria
uk_UA: Австрія

en: Azerbaijan
uk_UA: Азербайджан

en: Bahamas
uk_UA: Багамські острови

en: Bahrain
uk_UA: Бахрейн

en: Bangladesh
uk_UA: Бангладеш

en: Barbados
uk_UA: Барбадос

en: Belarus
uk_UA: Білорусь

en: Belgium
uk_UA: Бельгія

en: Belize
uk_UA: Беліз

en: Benin
uk_UA: Бенін

en: Bermuda
uk_UA: Бермудські острови

en: Bhutan
uk_UA: Бутан

en: Bolivia
uk_UA: Болівія

en: Bosnia And Herzegovina
uk_UA: Боснія і Герцеговина

en: Botswana
uk_UA: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk_UA: Буве Ісландії

en: Brazil
uk_UA: Бразилія

en: British Indian Ocean Territory
uk_UA: Британська територія Індійського океану

en: Brunei Darussalam
uk_UA: Бруней-Даруссалам

en: Bulgaria
uk_UA: Болгарія

en: Burkina Faso
uk_UA: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk_UA: Бурунді

en: Cambodia
uk_UA: Камбоджа

en: Cameroon
uk_UA: Камерун

en: Canada
uk_UA: Канада

en: Cape Verde
uk_UA: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
uk_UA: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk_UA: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk_UA: Чад

en: Chile
uk_UA: Чилі

en: China
uk_UA: Китай

en: Christmas Island
uk_UA: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk_UA: Кокосові (Кілінг) острови

en: Colombia
uk_UA: Колумбія

en: Comoros
uk_UA: Коморські острови

en: Congo
uk_UA: Конго

en: Congo, The Democratic Republic Of The
uk_UA: Конго, Демократична Республіка

en: Cook Islands
uk_UA: Острови Кука

en: Costa Rica
uk_UA: Коста-Ріка

en: Cote D'Ivoire
uk_UA: Кот-д'Івуар

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
uk_UA: Хорватія

en: Cuba
uk_UA: Куба

en: Cyprus
uk_UA: Кіпр

en: Czech Republic
uk_UA: Чеська республіка

en: Denmark
uk_UA: Данія

en: Djibouti
uk_UA: Джібуті

en: Dominica
uk_UA: Домініка

en: Dominican Republic
uk_UA: Домініканська Республіка

en: East Timor
uk_UA: Східний Тимор

en: Ecuador
uk_UA: Еквадор

en: Egypt
uk_UA: Єгипет

en: El Salvador
uk_UA: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk_UA: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk_UA: Еритрея

en: Estonia
uk_UA: Естонія

en: Ethiopia
uk_UA: Ефіопія

en: Falkland Islands (Malvinas)
uk_UA: Фолкледндські острови

en: Faroe Islands
uk_UA: Фарерські острови

en: Fiji
uk_UA: Фіджі

en: Finland
uk_UA: Фінляндія

en: France
uk_UA: Франція

en: France, Metropolitan
uk_UA: Франція, метрополітан

en: French Guiana
uk_UA: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk_UA: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk_UA: Французькі Південні території

en: Gabon
uk_UA: Габон

en: Gambia
uk_UA: Гамбія

en: Georgia
uk_UA: Грузія

en: Germany
uk_UA: Німеччина

en: Ghana
uk_UA: Гана

en: Gibraltar
uk_UA: Гібралтар

en: Greece
uk_UA: Греція

en: Greenland
uk_UA: Гренландія

en: Grenada
uk_UA: Гренада

en: Guadeloupe
uk_UA: Гваделупа

en: Guam
uk_UA: Гуам

en: Guatemala
uk_UA: Гватемала

en: Guinea
uk_UA: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk_UA: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk_UA: Гайана

en: Haiti
uk_UA: Гаїті

en: Heard And Mc Donald Islands
uk_UA: Херд і Mc Donald Острови
