Quform v2 - en to ar translation catalogue (799 entries)

en: $150,000 or more
ar: $150,000 أو أكثر

en: %s entry | %s entries
ar[0]: لا يوجد
ar[1]: وارد واحد
ar[2]: واردان
ar[3]: الوارد  %s
ar[4]: الوارد %s
ar[5]: الوارد %s

en: (no title)
ar: (بدون عنوان)

en: (post not found) [%d]
ar: (لم يتم إيجاد المنشور) [%d]

en: 3D
ar: ثلاثي الأبعاد

en: 65 or over
ar: 65 أو اكبر

en: A password is saved but hidden for security reasons.
ar: يتم حفظ كلمة المرور ولكن مخفية لأسباب أمنية.

en: About us
ar: من نحن

en: Above
ar: في الاعلى

en: Above the form
ar: فوق النموذج

en: Activate
ar: تفعيل

en: Active
ar: نشط

en: Active columns
ar: الأعمدة النشطة

en: Add
ar: اضافة

en: Add Form
ar: إضافة نموذج

en: Add Forms
ar: إضافة نماذج

en: Add New
ar: اضف جديد

en: Add New Form
ar: إضافة نموذج

en: Add a style
ar: إضافة ستايل

en: Add bulk options
ar: إضافة خيارات

en: Add conditional
ar: أضاف شرط

en: Add logic rule
ar: إضافة شرط جديد

en: Add option
ar: إضافة خيار

en: Add options
ar: إضافة خيارات

en: Add page
ar: إضافة صفحة

en: Add recipient
ar: اضف مستلم

en: Add to website
ar: إضافة إلى موقعك

en: Additional information
ar: معلومات اضافية

en: Admin Email
ar: البريد الإلكتروني للمدير

en: Admin label
ar: تسمية المشرف

en: Admin only
ar: المدير فقط

en: Advanced
ar: متقدم

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Africa
ar: أفريقيا

en: Age
ar: العمر

en: Ajax error
ar: خطأ الاجاكس

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Align left
ar: المحاذات لليسار

en: All
ar: الكل

en: All forms
ar: كل النماذج

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: Always
ar: دائمًا

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: An error occurred, please try again
ar: حدث خطأ، يرجى المحاولة مرة أخرى

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغيلا

en: Antarctica
ar: القارة القطبية الجنوبية

en: April
ar: أبريل

en: Are you human?
ar: هل انت انسان؟

en: Are you sure you want to delete these entries? All data for these entries will be lost and this cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الوارد؟ ستفقد جميع البيانات لهذا الوارد، ولا يمكن التراجع عنها.

en: Are you sure you want to delete these forms? All saved settings, elements and entries for these forms will be lost and this cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه النماذج؟ ستفقد جميع الإعدادات والعناصر والوارد لهذه النماذج ولا يمكن التراجع عنها.

en: Are you sure you want to delete this entry? All data for this entry will be lost and this cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الإضافة؟ ستفقد جميع البيانات المدخلة،  ولا يمكن التراجع عنها.

en: Are you sure you want to delete this form? All saved settings, elements and entries for this form will be lost and this cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا النموذج؟ ستفقد جميع الإعدادات والعناصر والوارد لهذا النموذج ولا يمكن التراجع عنها.

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد ؟

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Asia
ar: آسيا

en: Attachments
ar: المرفقات

en: August
ar: أغسطس

en: Australia
ar: استراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Available
ar: متاحة

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Back
ar: العودة

en: Back button
ar: زر العودة

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background image
ar: مسار صورة الخلفية (نسبي إلى مجلد CS-Cart الرئيسي)

en: Badge
ar: وسام

en: Bahamas
ar: جزر البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Basic
ar: الأساسية

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Below the form
ar: تحت النموذج

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Blue
ar: أزرق

en: Bold
ar: عريض

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Border color
ar: لون الحدود

en: Bordered
ar: حدود

en: Bosnia And Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

en: Bottom right
ar: Bottom Right

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Browse
ar: استعراض ...

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السلام

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Button
ar: زر

en: Button icon
ar: ايكونة الزر

en: Button size
ar: حجم الزر

en: Buttons
ar: الأزرار

en: CSS styles
ar: ستايلات CSS

en: CSS3 Rounded Corners
ar: زوايا مدورة CSS3

en: CSS3 Shadow
ar: ظل CSS3

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Center
ar: المركز

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Change password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Check for update
ar: تحقق من وجود تحديثات

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Choose
ar: اختيار

en: Choose the event that will trigger the tooltip to show.
ar: اختر حالة الحدث الذي سيقوم بتشغيل التلميح.

en: Choose what the user will be interacting with to show the tooltip.
ar: أختر شكل ما سوف يراه المستخدم من تلميحات.

en: Choose which fields to export
ar: أختر الحقول التي تريد تصديرهاlease

en: Christmas Island
ar: جزيرة كريسماس

en: Classic
ar: تقليدي

en: Clear
ar: إزالة

en: Clear form values
ar: مسح قيم النموذج

en: Click
ar: الضغط

en: Click to edit name
ar: أضغط لتحرير الاسم

en: Close
ar: اغلاق

en: Cocos (Keeling) Islands
ar:  جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Color
ar: اللون

en: Column
ar: العمود

en: Comma
ar: فاصلة

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Conditional logic animation
ar: المنطق الشرطي المتحرك

en: Conditional recipients
ar: المستلمين المشروط

en: Confirm
ar: اعتمد

en: Congo
ar: الكونغو

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Content
ar: المحتوى

en: Content:
ar: المحتوى:

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستا ريكا

en: Cote D'Ivoire
ar: كوت ديفوار

en: Could not find an updated version
ar: لا يمكن العثور على إصدار أحدث.

en: Countries
ar: الدول

en: Create a form
ar: إنشاء نموذج

en: Create a new form
ar: إنشاء نموذج جديد

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Custom
ar: تخصيص

en: Custom CSS
ar: اكود Css مخصصة

en: Custom CSS & JS
ar: مخصص CSS & JS

en: Custom HTML
ar: كود HTML مخصوص

en: Custom JavaScript
ar: كود جافا سكربت مخصص

en: Custom class
ar: فئة مخصصة

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: الجمهورية التشيكية

en: Dark
ar: داكن

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Data
ar: التاريخ

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Date
ar: التاريخ

en: Date range (optional)
ar: تاريخ النطاق (اختياري)

en: Days
ar: ايام

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: December
ar: ديسمبر

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Delete Entries
ar: حذف الرسائل الواردة

en: Delete Forms
ar: حذف النماذج

en: Delete permanently
ar: حذف كليا .

en: Delimiter
ar: الفاصل

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: تعطيل

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: Display a message
ar: أعرض رسالة

en: Display a referral link
ar: عرض رابط الإحالة

en: Divorced
ar: مطلقة

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Dot
ar: نقطة

en: Download
ar: تحميل

en: Dr
ar: الدكتور

en: Duplicate
ar: مضاعفة

en: East Timor
ar: تيمور الشرقية

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit Entries
ar: تعديل الرسائل الواردة

en: Edit Entry
ar: تحرير الادخال

en: Edit Form
ar: تعديل النموذج

en: Edit Forms
ar: تعديل النماذج

en: Edit Settings
ar: تعديل الإعدادات

en: Edit this entry
ar: حرر الموضوع

en: Edit this form
ar: تعديل هذا النموذج

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Element
ar: البنود

en: Element label
ar: عنصر التسمية

en: Element settings
ar: خيارات العناصر

en: Email
ar: البريد

en: Email (required)
ar: البريد (مطلوب)

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Enable honeypot CAPTCHA
ar: تمكين مصيدة كلمة التحقق

en: Enable tooltips
ar: تفعيل التلميح

en: Enabled
ar: مُفعل

en: Enter a value
ar: أدخل قيمة

en: Enter license key
ar: أدخل مفتاح الترخيص

en: Enter the maximum size of a file in MB.
ar: أدخل الحد الأقصى لحجم الملف بالمجيا بابت.

en: Entries
ar: الوارد

en: Entry ID
ar: رقم الرسالة

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Error saving the form
ar: خطأ في حفظ هذا النموذج

en: Errors
ar: خطأ

en: Estonia
ar: استونيا

en: Ethiopia
ar: أثيوبيا

en: Europe
ar: أوروبا

en: Event
ar: الحدث

en: Everyone
ar: كل الأشخاص

en: Existing Options
ar: خيارات إضافية

en: Expand
ar: توسيع

en: Export
ar: تصدير

en: Export Entries
ar: تصدير الوارد

en: Export Form
ar: تصدير نموذج

en: Export Forms
ar: تصدير نماذج

en: Export entries
ar: تصدير الوارد

en: Export form
ar: تصدير نموذج

en: Failed to write file to disk
ar: فشل في إرسال الملف إلى القرص

en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر فوكلاند (مالفيناس)

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: February
ar: فبراير

en: Female
ar: أ~نثى

en: Field
ar: حقل

en: Fields
ar: حقول

en: Fiji
ar: فيجي

en: File Upload
ar: تحميل ملف

en: File exceeds the maximum allowed file size
ar: الملف يتجاوز الحد الأقصى المسموح به

en: File is not an uploaded file
ar: الملف ليس ملف مرفوع

en: File type is not allowed
ar: نوع الملف غير مسموح به

en: File upload stopped by extension
ar: الملف المرفوع أوقف بواسطة الملحق

en: File was only partially uploaded
ar: تم تحميل الملف بشكل جزئي

en: Filters
ar: عوامل تصفية

en: Finland
ar: فنلندا

en: First
ar: الأولى

en: Fixed width
ar: عرض ثابت

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Follow us
ar: تابعنا

en: Font
ar: الخط

en: Form
ar: النموذج

en: Form Name
ar: اسم النموذج

en: Form URL
ar: رابط النموذج

en: Form description
ar: وصف النموذج

en: Form export data
ar: تصدير نموذج بيانات

en: Form saved
ar: تم الحفظ

en: Form title
ar: عنوان النموذج

en: Format
ar: التنسيق:

en: Forms
ar: النماذج

en: France
ar: فرنسا

en: France, Metropolitan
ar: فرنسا، متروبوليتان

en: FreeType Library
ar: مكتبة FreeType

en: French Guiana
ar: غيانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: Friday
ar: الجمعة

en: From
ar: من

en: GD Image Library
ar: مكتبة الصور GD

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Gender
ar: الجنس

en: General
ar: عام

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Global
ar: عمومي

en: Global CSS Styles
ar: ستايلات CSS العامة

en: Greece
ar: اليونان

en: Green
ar: اخضر

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Group
ar: مجموعة

en: Group description
ar: وصف المجموعة

en: Group elements wrapper
ar: عناصر مجموعة الغلاف

en: Group style
ar: نمط المجموعة

en: Group title
ar: عنوان المجموعة

en: Guadeloupe
ar: جواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Height
ar: الارتفاع

en: Help
ar: مساعدة

en: Hidden
ar: مخفي

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide this field
ar: إخفاء هذا الحقل

en: Hide this group
ar: إخفاء هذه المجموعة

en: Hide this page
ar: إخفاء هذه الصفحة

en: Holy See (Vatican City State)
ar: دولة الفاتيكان

en: Home
ar: الصفحة الرئيسيه

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Host
ar: المستضيف

en: Hover
ar: الحوم

en: Hover me for preview
ar: حرك المؤشر هنا للمعاينة

en: Hungary
ar: المجر

en: ID
ar: الرقم

en: IP Address
ar: عنوان الآي بي (IP)

en: IP address
ar: عنوان IP

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: Icon
ar: أيقونة

en: If enabled, when the user hovers over an element with tooltip text set, a tooltip will appear.
ar: اذا تم التمكين, عند مرور المستخدم عبر عنصر يحتوي على تلميح سيظهر له.

en: If you are having trouble inserting the form, copy and paste the code below into the page content.
ar: إذا كنت تواجه مشكلة في إدراج النموذج، برجاء قم بنسخ ولصق الكود التالى في صفحة المحتوى.

en: Image
ar: صورة

en: Image height
ar: ارتفاع الصورة

en: Image width
ar: عرض الصورة

en: Import
ar: استيراد

en: Import Form
ar: استيراد نموذج

en: Import Forms
ar: استيراد نماذج

en: Import form
ar: استيراد نموذج

en: Import form data
ar: استيراد بيانات النموذج

en: Important information
ar: معلومات مهمة

en: Inactive
ar: غير مفعل

en: Inactive columns
ar: الأعمدة الغير نشطة

en: Income
ar: الدخل

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Inherit
ar: موروث

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Inner wrapper
ar: الغلاف الداخلي

en: Insert
ar: إدراج

en: Insert a form
ar: إدراج نموذج

en: Insert variable...
ar: إدراج متغير ...

en: Inside
ar: داخلي

en: Invalid email address
ar: البريد الالكتروني غير صالح

en: Invalid license key
ar: مفتاح الترخيص غير صالح

en: Invalid value given
ar: القيمة المعطاه غير صالحة

en: Iran (Islamic Republic Of)
ar: ايران

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: January
ar: يناير

en: Japan
ar: اليابان

en: Jordan
ar: الأردن

en: July
ar: يوليو

en: June
ar: يونيو

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Keep form values
ar: الحفاظ على قيم النموذج

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ar: كوريا الشمالية

en: Korea, Republic Of
ar: كوريا الجنوبية

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Label
ar: التسمية

en: Label position
ar: موضع التسمية

en: Label text
ar: نص التسمية

en: Label text color
ar: لون نص التسمية

en: Label width
ar: عرض التسمية

en: Labels
ar: التسميات

en: Language
ar: اللغة

en: Lao People's Democratic Republic
ar: لاو الديمقراطية الشعبية

en: Large
ar: كبير

en: Last
ar: الأخيرة

en: Last modified
ar: آخر تعديل

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Left
ar: يسار

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libyan Arab Jamahiriya
ar: الجماهيرية العربية الليبية

en: License key successfully verified
ar: تم التحقق من مفتاح الترخيص بنجاح

en: License status
ar: حالة الترخيص

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Light
ar: خفيف

en: List Forms
ar: قائمة النماذج

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Loading...
ar: جاري التحميل...

en: Locale
ar: المنطقة

en: Login
ar: تسجيل دخول

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: MB
ar: ميجا بايت

en: Macau
ar: ماكاو

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Make money and support Quform!
ar: كسب المال ودعم كوفورم!

en: Malawi
ar: مالاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Male
ar: ذ~كر

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: March
ar: مارس

en: Margin
ar: الحاشية

en: Marital Status
ar: الحالة الأجتماعية

en: Mark as read
ar: تحديد كمقروء

en: Mark as unread
ar: تحديد كغير مقروء

en: Married
ar: متزوج

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Maximum font size
ar: الحجم الأقصى للخط

en: Maximum length
ar: الارتفاع الأقصى

en: May
ar: مايو

en: Mayotte
ar: جزيرة مايوت

en: Medium
ar: وسط

en: Message
ar: الرسالة

en: Message position
ar: موضع الرسالة

en: Message timeout
ar: مهلة الرسالة

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Middle
ar: منتصف

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Minimum font size
ar: الحجم الأدنى للخط

en: Minimum length
ar: الطول الأدنى

en: Miss
ar: الأنسة

en: Missing a temporary folder
ar: المجلد المؤقت مفقود

en: Moldova, Republic Of
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Monday
ar: الاثنين

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Months
ar: شهر

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Move to Trash
ar: إرسال إلى سلة المهملات

en: Mozambique
ar: موزامبيق

en: Mr
ar: السيد

en: Mrs
ar: السيدة

en: Ms
ar: السيدة

en: MySQL Version
ar: إصدار MySQL

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Name
ar: الأسم

en: Name (optional)
ar: الأسم (اختياري)

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الانتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Next
ar: التالى

en: Next button type
ar: نوع الزر التالى

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: No
ar: لا

en: No entries found.
ar: لم يتم العثور على مدخلات.

en: No file was uploaded
ar: لا يوجد ملف مرفوع

en: No forms found.
ar: لم يتم العثور على اي نموذج

en: No recent entries yet.
ar: لم يتم إضافة بيانات بعد

en: No results found.
ar: لا توجد نتائج.

en: None
ar: لا شيء

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North America
ar: أمريكا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: November
ar: نوفمبر

en: Number of characters
ar: عدد الأحرف

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: October
ar: أكتوبر

en: Off
ar: تعطيل

en: Oman
ar: سلطنة عمان

en: Only alphabet characters are allowed
ar: يسمح بالأحرف الأبجدية فقط

en: Only alphanumeric characters are allowed
ar: يسمح بأحرف أبجدية رقمية فقط

en: Only digits are allowed
ar: يسمح بالأرقام فقط

en: Option 1
ar: الخيار 1

en: Option 2
ar: الخيار 2

en: Option 3
ar: الخيار 3

en: Option icon
ar: أيقونة الخيارات

en: Option icons
ar: أيقونات الخيارات

en: Option label
ar: خيار التسمية

en: Option labels
ar: خيار التسميات

en: Option wrapper
ar: خيار الغلاف

en: Options
ar: خيارات

en: Options (optional)
ar: الخيارات (اختياري)

en: Options outer wrapper
ar: خيارات الغلاف الخارجي

en: Options:
ar: خيارات:

en: Outer wrapper
ar: الغلاف الخارجي

en: Overlay
ar: لون عام

en: PHP Version
ar: إصدار PHP

en: Padding
ar: حشو

en: Page
ar: الصفحة

en: Page description
ar: وصف الصفحة

en: Page settings
ar: خيارات الصفحة

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Pages
ar: صفحة

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Parameter name
ar: اسم المعامل

en: Password
ar: كلمة مرور

en: Pattern
ar: نمط

en: Permissions
ar: التصاريح

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Pill
ar: مستدير الاطراف

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Placeholder
ar: العنصر النائب

en: Plain
ar: بسيط

en: Plain text
ar: نص إعتباطي

en: Please enter %s or more characters.
ar: فضلاً أدخل %s خانات أو أكثر

en: Please select
ar: اختر من فضلك

en: Please select a form first
ar: يرجى تحديد نموذج أولا

en: Please wait
ar: يرجى الانتظار...

en: Please wait, verification in progress
ar: يرجى الانتظار، جاري التحقق

en: Poland
ar: بولندا

en: Popup form
ar: نموذج منبثق (Popup)

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Position
ar: الموقع

en: Position on input
ar: موضع الادخال

en: Post ID
ar: الرقم المعرف للتدوينة

en: Post Title
ar: عنوان التدوينة

en: Powered by Quform
ar: بدعم من كوفورم

en: Prefix
ar: السابقة

en: Preview
ar: معاينة

en: Processing...
ar: يُعالج...

en: Product license
ar: ترخيص المنتج

en: Puerto Rico
ar: بويرتو ريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Quform
ar: كوفورم

en: RTL support
ar: دعم RTL

en: Random Unique ID
ar: رمز تعريف عشوائي

en: Read
ar: المقروء

en: Recent entries
ar: احدث المدخلات

en: Recipient
ar: المستلم

en: Red
ar: أحمر

en: Redirect to
ar: إعادة توجيه إلى

en: Redirect to another page
ar: إعادة توجيه إلى صفحة أخرى

en: Referral link
ar: رابط الإحالة

en: Referral link text
ar: نص ارتباط الإحالة

en: Referring URL
ar: رابط الاشارة

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove all items
ar: حذف جميع العناصر

en: Required
ar: ضروري

en: Required indicator text
ar: نص الحقل الإجباري

en: Reset form values
ar: إعادة تعيين قيم النموذج

en: Reset form values to default
ar: إعادة تعيين قيم النموذج إلى الافتراضي

en: Restore
ar: استعادة

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Right
ar: اليمين

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russian Federation
ar: الاتحاد الروسي

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saturday
ar: السبت

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Save
ar: حفظ

en: Save submitted form data
ar: حفظ بيانات النموذج المقدم

en: Search
ar: بحث

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ar: نتائج البحث لـ &#8220;%s&#8221;

en: Searching...
ar: جاري البحث...

en: Secret key
ar: المفتاح السري

en: Select
ar: إختر

en: Select Files
ar: حدد الملفات

en: Select Image
ar: اختيار صورة

en: Select a form
ar: تحديد نموذج

en: Select a form to export
ar: اختر نموذج لتصديرة

en: Select a form to export entries from
ar: حدد النموذج لتصدير الوارد الخاص به

en: Semicolon
ar: فاصلة منقوطة

en: Send
ar: أرسل

en: Send the form data to different email addresses depending on the submitted form values.
ar: إرسال بيانات النموذج إلى عناوين البريد الإلكتروني المختلفة تبعا لقيم النموذج المقدم.

en: Senegal
ar: السنغال

en: September
ar: سبتمبر

en: Server compatibility
ar: توافق الخادم

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings saved
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Show empty fields
ar: إظهار الحقول الفارغة

en: Show form description
ar: عرض وصف النموذج

en: Show form title
ar: عرض عنوان النموذج

en: Show this field
ar: عرض هذا الحقل

en: Show this group
ar: عرض هذه المجموعة

en: Show this page
ar: عرض هذه الصفحة

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Single
ar: فريد

en: Site Description
ar: وصف الموقع

en: Site Title
ar: عنوان موقع

en: Site key
ar: مفتاح الموقع

en: Size
ar: الحجم

en: Slovakia (Slovak Republic)
ar: سلوفاكيا (جمهورية سلوفاكيا)

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: Source
ar: المصدر

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South America
ar: أمريكا الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: St. Helena
ar: سانت هيلانة

en: Starred
ar: رسائل مميزة بنجمة

en: Style
ar: الاستايل

en: Styles
ar: الاستايلات

en: Subject
ar: الموضوع

en: Submit
ar: ارسال

en: Submit button
ar: زر الارسال

en: Submit button text
ar: نص زر التقدم

en: Submitted form data
ar: بيانات النموذج المقدم

en: Success message
ar: تم ارسال الرسالة

en: Sudan
ar: السودان

en: Suffix
ar: اللاحقة:

en: Sunday
ar: الأحد

en: Support
ar: الدعم الفني

en: Suriname
ar: سورينام

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syrian Arab Republic
ar: الجمهورية العربية السورية

en: Tab
ar: تبويب

en: Table
ar: جدول

en: Tabs
ar: الأشرطة

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Temporary Directory
ar: الدليل المؤقت

en: Text color
ar: لون النص

en: Thailand
ar: تايلاند

en: The Quform form builder makes it easy to build forms in WordPress.
ar: كورفورم,  تجعل من السهل بناء النماذج على ووردبريس

en: The current page
ar: الصفحة الحالية

en: The description that will show below the form title.
ar: الوصف الذي سيظهر تحت عنوان النموذج.

en: The plugin requires MySQL version 5 or later.
ar: البرنامج المساعد يتطلب الإصدار MySQL 5 أو أحدث.

en: The plugin requires PHP version 5.2 or later.
ar: البرنامج المساعد يتطلب الإصدار PHP 5.2 أو أحدث.

en: The response parameter is invalid or malformed
ar: علامة الاستجابة غير صالحة أو تالفة

en: The results could not be loaded.
ar: لا يمكن تحميل النتيجة.

en: The shortcode could not be sent to the editor, please copy it from the preview area and paste it into the editor
ar: الكود المختصر لا يمكن إرساله إلى المحرر، يرجى نسخة من منطقة المعاينة ولصقه في المحرر

en: The value does not match
ar: لا تتطابق مع القيمة

en: Theme
ar: الثيم

en: This field is required
ar: هذا الحقل مطلوب

en: This field should be left blank
ar: يجب ترك هذا الحقل فارغا

en: This is an example tooltip!
ar: هذا مثال تلميح!

en: This value is a duplicate of a previously submitted form
ar: هذه القيمة هي نسخة مكررة من النموذج السابق

en: Thursday
ar: الخميس

en: Time
ar: التوقيت

en: Tip position
ar: مكان التلميح

en: Title
ar: العنوان

en: Title:
ar: العنوان:

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Token
ar: الرمز

en: Tonga
ar: تونغا

en: Tools
ar: أدوات

en: Tooltip event
ar: حالة التلميح

en: Tooltip style
ar: ستايل التلميح

en: Tooltip text
ar: نص التلميح

en: Tooltip trigger
ar: مشغل أدارة التلميح

en: Tooltips
ar: التلميحات

en: Translations
ar: ترجمة

en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Trigger
ar: شكل التلميح

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Type
ar: النوع

en: U.S. States
ar: الولايات المتحدة

en: UK Counties
ar: دول المملكة المتحدة

en: URL
ar: الرابط

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Unavailable
ar: غير متاحة

en: Under $20,000
ar: أقل من 20,000$

en: Under 18
ar: أصغر من 18

en: Underline
ar: خط سفلي

en: Uninstall
ar: إلغاء التركيب

en: Unique ID
ar: الرقم الفريد

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: بريطانيا (المملكة المتحدة)

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown upload error
ar: خطأ تحميل غير معروف

en: Unlicensed
ar: المنتج غير مرخص

en: Unread
ar: غير مقروء

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: Untitled group
ar: مجموعه بدون عنوان

en: Updates
ar: التحديثات

en: Upload
ar: رفع الصورة

en: Upload button
ar: زر التحميل

en: Upload button icon
ar: أيقونة زر التحميل

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Use Ajax
ar: أستخدم الاجاكس

en: User
ar: المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Valid
ar: صالح

en: Value
ar: القيمة

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Verify
ar: تحقق

en: Version
ar: الإصدار

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: View
ar: عرض

en: View Entries
ar: مشاهدة الوارد

en: View Entry
ar: مشاهدة الرسالة

en: View Help Page
ar: عرض صفحة المساعدة

en: View all
ar: مشاهدة الكل

en: View entries
ar: مشاهدة الوارد

en: View this entry
ar: عرض هذا الإدخال

en: Virgin Islands (British)
ar: جزر فيرجن (البريطانية)

en: Virgin Islands (U.S.)
ar: جزر فيرجن (الولايات المتحدة الأمريكية)

en: Visibility
ar: عرض في

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: What's a tooltip? You're looking at one.
ar: ما هو التلميح؟ أنت تنظر الى واحد منها.

en: Widowed
ar: أرملة

en: Width
ar: مساحة العرض

en: Width (optional)
ar: العرض (اختياري)

en: Windows
ar: النوافذ

en: WordPress Version
ar: إصدار ووردبريس

en: Yemen
ar: اليمن

en: Yes
ar: نعم

en: You are using the latest version.
ar: أنت تستخدم آخر نسخة.

en: You are using version %s
ar: تستخدم النسخة %s

en: You attempted to edit an item that doesn't exist. Perhaps it was deleted?
ar: لقد حاولت تحرير عنصر لا وجود له. ربما تم حذفه؟

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك صلاحيات الكافية لدخول هذه الصفحة.

en: You have unsaved changes.
ar: لديك تغييرات غير محفوظة.

en: YouTube
ar: يوتيوب

en: Your message has been sent, thanks.
ar: تم إرسال رسالتك بنجاح, شكرا لك!

en: Yugoslavia
ar: يوغوسلافيا

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: bottom center
ar: أسفل وسط

en: bottom left
ar: أسفل يسار

en: bottom right
ar: أسفل يمين

[ctx: captcha field]
en: CAPTCHA
ar: كلمة التحقق

en: center
ar: وسط

[ctx: checkboxes field]
en: Checkboxes
ar: خانات اختيار

en: contains
ar: القيمة

[ctx: date field]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: delete]
en: Remove
ar: إزالة

en: e.g. Contact form
ar: مثال: نموذج جديد

[ctx: email address field]
en: Email
ar: البريد

[ctx: for a file to upload]
en: Browse...
ar: استعراض ...

[ctx: form name duplicate]
en: %s duplicate
ar: %s تكرار

en: if all of these rules match
ar: اذا كل هذه القواعد تطابق

en: if any of these rules match
ar: اذا اي من هذه القواعد تطابق

en: is
ar: هو

en: is empty
ar: انه فارغ

en: is not
ar: ليس

en: is not empty
ar: انه ليس فارغ

en: left bottom
ar: يسار أسفل

en: left center
ar: يسار وسط

en: left top
ar: يسار أعلى

[ctx: multi select field]
en: Multi Select
ar: متعددة الاختيارات

[ctx: name field]
en: Name
ar: الأسم

[ctx: outermost wrapping HTML element around an element]
en: Element outer wrapper
ar: العنصر الخارجي المجمع

[ctx: password input field]
en: Password
ar: كلمة مرور

[ctx: popup widget name]
en: %s Popup
ar: %s نافذة منبثقة

[ctx: radio buttons field]
en: Radio Buttons
ar: أزرار الراديو

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Compact
ar: مدمج

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Invisible
ar: .غير مرئى

[ctx: reCAPTCHA size]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Dark
ar: داكن

[ctx: reCAPTCHA theme]
en: Light
ar: خفيف

[ctx: reCAPTCHA type]
en: Audio
ar: سمعي

[ctx: reCAPTCHA type]
en: Image
ar: صورة

en: right bottom
ar: يمين أسفل

en: right center
ar: يمين وسط

en: right top
ar: يمين أعلى

[ctx: select menu field]
en: Select Menu
ar: اختر قائمة

[ctx: submit button element]
en: Submit
ar: ارسال

[ctx: text input field]
en: Text
ar: نص

[ctx: textarea input field]
en: Textarea
ar: نص

[ctx: the alphabet filter]
en: Alpha
ar: ألفا

[ctx: the alphabet validator]
en: Alpha
ar: ألفا

[ctx: the alphanumeric filter]
en: Alphanumeric
ar: أبجدي رقمي

[ctx: the alphanumeric validator]
en: Alphanumeric
ar: أبجدي رقمي

[ctx: the digits filter]
en: Digits
ar: خانات رقمية

[ctx: the digits validator]
en: Digits
ar: خانات رقمية

[ctx: the duplicate validator]
en: Prevent Duplicates
ar: منع التكرارات

[ctx: the identical validator]
en: Identical
ar: تطابق

[ctx: the inner HTML wrapper around the form]
en: Form inner wrapper
ar: نموذج الغلاف الداخلي

[ctx: the length validator]
en: Length
ar: طول

[ctx: the less than validator]
en: Less Than
ar: أصغر من

[ctx: the outermost HTML wrapper around the form]
en: Form outer wrapper
ar: نموذج الغلاف الخارجي

[ctx: the strip tags validator]
en: Email
ar: البريد

[ctx: the wrapper around the list of options for checkboxes and radio buttons]
en: Options outer wrapper
ar: خيارات الغلاف الخارجي

[ctx: time field]
en: Time
ar: التوقيت

en: top center
ar: أعلى وسط

en: top left
ar: أعلى يسار

en: top right
ar: أعلى يمين
